DIL SECINIZ 
Antalya Aktüel

İsviçre’ye kaçırılan Herakles Lahdi Türkiye’ye getiriliyor
Kültür ve Turizm Bakanlığının girişimleri sonucunda İsviçre’den iadesi konusunda anlaşmaya varılan Herakles lahdi, 6 Eylül’de Antalya'ya getiriliyor.


Antalya Tanıtım Vakfı – Jeonju, Güney Kore Kardeş Şehrini Ağırladı
Jeonju şehrinden gelen 3 sanatçı ile 23-29 Ağustos tarihleri arasında ATAV, Geleneksel El Sanatları üzerine bir projede işbirliği yapmakta olup; Antalya’ya özgü geleneksel el sanatları tanıtımı, müze ziyaretleri ile geleneksel el sanatlarına tanıklık edebilinecek kurum ziyaretleri yapılmasına yardımcı olmakla birlikte bir de Türk Sanatçıların da katıldığı Kaleiçi'nde yer alan Art Cafe'de workshop organize etmiştir.


YÖREX Heyecanı Başlıyor
Antalya Ticaret Borsası (ATB) öncülüğünde Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin desteğiyle bu yıl 8’incisi düzenlenecek Yöresel Ürünler Fuarı YÖREX’in hazırlık çalışmaları başladı.


ATAV Tecrübelerini “Şanlıurfa’da Tarih Yeniden Canlanıyor” Projesine Aktardı
Kurulduğu 1996 yılından bu zamana kadar Antalya ve ilçelerine ait gizli kalmış veya unutulmaya yüz tutmuş sosyo - kültürel, tarihi, gastronomi ve doğal zenginlikleri gün ışığına çıkarmak için çalışmalar yürüten Antalya Tanıtım Vakfı (ATAV) son olarak Karacadağ Kalkınma Ajansı’nı ağırladı.

Antalya Tanıtım Videosu

Get the Flash Player to see this player.

Online Anket
Sevgili Antalya ziyaretçisi,

Web sitesi hazırlayanları olarak bizlerden farklı bakış açısına sahip ziyaretçilerimiz olabileceğini düşünerek aşağıdaki anketi hizmetlerimizi geliştirmek amacıyla doldurmanızı rica ediyor zaman ayırdığınız için teşekkür ediyoruz.

Aşağıdaki seyahat hizmetlerinden hangilerinden internet üzerinden rezervasyon yapıyorsunuz.
 Günlük Turlar      28%
 Uçuş      37%
 Otel      15%
 Araç Kiralama      5%
 Restaurant      5%
 Taksi      3%
 Transfer      4%
 
Kardeş Şehirler <<< Geri  

Dünyada ilk olarak 1920’li yıllarda başlayan kardeş şehir uygulaması çıkış noktasında farklı kültürlerden insanların birbirini daha iyi tanıması ve anlaması amacını güderken, bugün bu kardeşlik toplumların kendi iradeleri ile sınırların ötesinde birbirini bulması noktasına gelmiştir. Bu girişimler sayesinde dünyanın dört bir yanından kentler ve belediyeler bir araya gelmiş ve vatandaşları arasında sıkı bağlar oluşmuştur. İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra kardeş şehir kavramı, halkların düşmanlıkların üstesinden gelmesi ve barışın sağlanması anlamında ayrı bir önem kazanmıştır.

Kardeş şehir uygulaması tüm sosyal sınıflar arasındaki kültürel alışveriş köprüsü ile insanları karşılıklı anlayışa teşvik etmektedir. Kardeş şehir etkinlikleri sayesinde diğer ülke ve bölge vatandaşlarının günlük hayatları derin bir şekilde tecrübe edilir, iletişim kurularak deneyimler paylaşılır ve eğitim, çevre, ekonomik kalkınma ve kültür gibi ortak ilgi alanlarında projeler geliştirilir.

Böylece sayısız vatandaşa farklı şehirlerden insanlarla tanışma fırsatı verilerek, uluslararası iletişim ve barış içinde bir arada yaşama katkıda bulunmaları sağlanır.

Uluslararası kardeş şehir uygulamalarının hedefleri milletlerarası iletişim ve anlayışı sağlamak, uluslararası gençlik değişim programları yürütmek, ekonomik kalkınma ve bilimsel alanlarda işbirliği yapmak ve kültür alışverişinde bulunmaktır.

Antalya uzun yıllardır kardeş şehir ilişkilerine büyük özen göstermektedir. Bu buluşmalar şehrimize kattığı zenginliklerden dolayı kentsel yaşamımızın önemli bir parçası haline gelmiştir.

Antalya şu anda 19 kardeş şehir ile bu ilişkilerini sürdürmektedir.

Bunlar:

Çeboksarı-Çuvaşistan / RUSYA(1995) http://gov.cap.ru/

Rostov-Na-Donu / RUSYA(1995) http://www.rostov-gorod.ru/eng/

Bat Yam / İSRAİL(1997) http://www.bat-yam.muni.il/

Nürnberg / ALMANYA(1997) http://www.nuernberg.de/

Gazimağusa / KKTC(2001) http://www.magusa.org/

Şikago / ABD (2002) http://www.cityofchicago.org/

Semerkant / ÖZBEKİSTAN (2002) http://www.e-samarkand.narod.ru/

Kazan-Tataristan / RUSYA(2003) http://www.kzn.ru/eng/

Taldıkorgan / KAZAKİSTAN(2003) http://akimat-taldykorgan.kz/

Split / HIRVATİSTAN (2003) http://www.split.hr/

Almati / KAZAKİSTAN (2005) http://www.almaty.kz/

Brest / BEYAZ RUSYA (2005) http://www.city.brest.by/

Malmö / İSVEÇ (2008) http://www.malmo.se/

Yalta / UKRAYNA (2008) http://yalta-gs.gov.ua/

Austin-Teksas / ABD(2008) http://www.ci.austin.tx.us/

Haikou / ÇİN (2011) http://www.haikou.cn/

Mostar / BOSNA HERSEK (2011) http://www.mostar.ba/

Kunming / ÇİN (2011) http://www.kunming.cn/

Jeonju / Güney Kore (2013) http://www.jeonju.go.kr/open_content/en/main_page.jsp

 
Antalya Guide © Copyright 2009 Antalya Tanıtım Vakfı
Bu sitede bulunan tüm resimler, yazılar, logo ve dökümanlar Antalya Tanıtım Vakfı tarafından izinsiz alınamaz ve kopyalanamaz.
Antalya Kadın Müzesi
Designed by Mescomedia